حافظه

هشدار مدیرعامل مایکرون، درباره بدترشدن وضعیت بازار DRAM

مدیرعامل مایکرون در کنفرانسی به سرمایه‌گذاران این شرکت گفته است کمبود شدید حافظه‌ی DRAM در بازار ادامه و قیمت این قطعات بیش‌ازپیش افزایش می‌یابد.

در ماه‌های اخیر، بارها در گزارش‌هایی به وضعیت وخیم بازار کارت‌های گرافیک اشاره شده است؛ اما این وضعیت صرفا به کارت‌های گرافیک خلاصه نمی‌شود و بررسی‌‌ها نشان می‌دهد بازار حافظه‌های DRAM نیز وضعیت مساعدی ندارد. به‌نوشته‌ی تک‌اسپات، اخیرا مدیرعامل مایکرون هشدار داده است کمبود شدید قطعات اولیه در طول سال جاری میلادی بدتر می‌شود و قیمت‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

به‌‌نوشته‌ی The Register، سانجای مهروترا، مدیرعامل مایکرون، در جدیدترین کنفرانس مالی این شرکت به سرمایه‌گذاران اعلام کرد:

به‌عنوان نتیجه‌ی تقاضای زیاد و عرضه‌ی محدود، بازار DRAM در‌حال‌حاضر با کمبود شدید قطعه مواجه است و همین موضوع باعث می‌شود قیمت حافظه‌های DRAM به‌سرعت افزایش پیدا کند. در سال جاری میلادی، سخت‌تر‌شدن شرایط بازار DRAM را شاهد هستیم.

زندگی آنلاین به اتفاقی معمول در بین مردم تبدیل شده و همین موضوع تقاضای مشتریان دیتاسنتر و سرورهای ابری و رایانه‌های شخصی را افزایش داده است. مایکرون می‌گوید برای تأمین تمامی سفارش‌ها در حال تلاش است.

طبق اعلام مدیرعامل مایکرون، موجودی قطعات این شرکت در‌حال‌حاضر بسیار کم است و اکثر محصولات در مرحله‌ی تولید قرار دارند یا هنوز وارد چرخه‌ی تولید نشده‌اند. افزون‌براین، تولید برخی قطعات به‌پایان رسیده است؛ اما این محصولات به‌حدی نیستند که جواب‌گوی میزان تقاضا باشند.

اتفاقی که در ابتدا تحلیلگران نمی‌توانستند ‌پیش‌بینی کنند، وقوع خشک‌سالی شدید در تایوان است. بنابر گزارش‌های تازه، خشک‌سالی جدید تایوان در ۵۶ سال اخیر بی‌سابقه است؛ ازاین‌رو، تایوان طرح سهیمه‌بندی آب را اجرایی کرده. دولت تایوان پیش‌تر گفته بود صنعت نیمه‌هادی این کشور تا چند ماه دیگر آب کافی دراختیار دارد؛ ولی اخیرا محدودیت‌های سخت‌تری وضع کرده که دو پارک صنعتی را نیز شامل می‌شود.

تولیدات مایکرون در تایوان فعلا متأثر نشده است؛ اما این شرکت مجبور شد آب موردنیاز برای تولید قطعات نیمه‌هادی را از منابع دیگر مثل کامیون‌های حمل آب تأمین کند. مدیرعامل مایکرون می‌گوید احتمالا وضعیت در این زمینه بدتر می‌شود.

امروزه کارت‌های گرافیک، حافظه، پردازنده‌های مرکزی و تقریبا تمامی قطعات سخت‌افزاری دیگر با کمبود شدید در بازار مواجه هستند و قیمتشان بیشتر از حد معمول شده است؛ به‌همین‌دلیل، تحلیلگران می‌گویند اکنون بدترین زمان ممکن برای تهیه‌ی رایانه‌ی شخصی است. همواره رایانه‌های آماده را می‌توانید بخرید؛ اما حتی شماری از این رایانه‌ها نیز بدون پردازنده‌ی گرافیکی عرضه می‌شوند.

منبع
techspot

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا