پردازنده

افزایش سهم AMD از پردازنده‌های مورد استفاده‌ی کاربران استیم که به ۳۰ درصد رسید

شرکت ولو، مالک فروشگاه استیم، به‌تازگی آماری منتشر کرده است که نشان می‌دهد بالغ‌ بر ۳۰ درصد از کاربران این سرویس از پردازنده‌ی مرکزی AMD برای اجرای بازی‌ استفاده می‌کنند.

به گزارش تامزهاردور و با استاد به آمار منتشرشده از سوی فروشگاه استیم، سهم AMD از بازار پردازنده‌های این پلتفرم در بازه‌ی آوریل تا می (فروردین تا خرداد)، از ۲۹٫۴۸ درصد به ۳۰٫۱۳ درصد افزایش یافته است و به عبارتی، بیش از نیم درصد رشد کرده است.

به‌طور کلی انتظار می‌رود روند افزایش سهم AMD از بازار پردازنده‌ی مرکزی ادامه داشته باشد؛ زیرا این شرکت در سال جاری میلادی پردازنده‌هایی بهتر از رقیب دیرینه‌اش یعنی اینتل روانه‌ی بازار کرده است و تعداد زیادی از آن‌ها ‌به‌صرفه‌تر از پردازنده‌های تیم آبی هستند که می‌تواند به متقاعد کردن تعداد بیشتری از گیمرها برای انتخاب پردازنده‌های AMD کمک کند.

در این گزارش آمده است که AMD با وجود عملکرد قابل قبول در فروش CPU، نتوانسته است پیشرفت مشابهی در بازار کارت‌ گرافیک داشته باشد و نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد که سهم آن در ماه می به ۱۶٫۱۸ درصد کاهش یافته است. البته این کاهش چشمگیری محسوب نمی‌شود؛ زیرا کارت‌های گرافیک تیم قرمز از اواخر سال ۱۹ تقریبا ۱۶ درصد از سیستم افراد شرکت‌کننده در این آمارگیری را تأمین کرده‌اند. از سوی دیگر، بخشی از این کاهش به مشکلات لجستیکی و کمبود جهانی تراشه مربوط می‌شود که به موجب آن، ای‌ام‌دی برخی از پردازنده‌های گرافیکی‌اش را با تأخیر و به‌صورت محدود روانه‌ی بازار کرده است. این شرکت در ماه آوریل با اذعان زمان‌بر بودن برگشت به حالت عادی، گفته بود حجم تولید GPU را افزایش می‌دهد؛ البته این وعده‌ احتمالا تأثیر زیادی روی این آمار نداشته است.

آمار و ارقام استیم نماینده‌ی کل بازار پردازنده‌ی مرکزی و کارت‌ گرافیکی نخواهد بود؛ زیرا بررسی سخت‌افزار استیم توسط تمامی کاربران انجام نمی‌شود و بیشتر می‌تواند دید جزئی از این بازار ارائه بدهد. طبق آمار، محبوب‌ترین پردازنده گرافیکی این پلتفرم، GeForce GTX 1060 است و تقریبا یک درصد از کاربران به‌نوعی با پردازنده‌هایی با سرعت کلاک کمتر از ۱٫۴ گیگاهرتز کار می‌کنند.

منبع
TOMS HARDWARE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا